Historie posuvných dveří

Historický přehled posuvných dveří

O posuvných dveřích nelze říct, že by byly moderním vynálezem. Právě naopak, i když je obtížné s přesností dohledat jejich původ, víme, že sahá až do doby řecko-římské historie. Ve městě Pompeje je ještě možné spatřit stopy, které naznačují přítomnost posuvného systému v 1. století našeho letopočtu. V průběhu doby se posuvné dveře od r. 1800 staly populární také v Británii, především ve viktoriánských domech, kde tak oddělovaly salonky od dalších místností domu. Dveře byly někdy upevněny nad kolejnici a pohybovali po kolejnici v podlaze.

Japonsko

Ve stejné době se začali obecně využívat posuvné dveře i na východě pod názvem Fusuma.

Systémy „Fusuma“ byly v Japonsku rozšířeny již v letech 1875-1880. „Fusuma“  dveře jsou tvořeny neprůhlednými, vertikálními obdélníky a dřevěnou mřížkovanou konstrukcí, pokrytou po obou stranách papírem nebo tkaninou. Typické pro ně je černý lakovaný rám a kulatý úchyt na prst. Dveře jsou posuvné ze strany na stranu, aby redefinovali prostory a strukturu místnosti, nebo fungují jako dveře skříní. Klasický rozměr „Fusumy“  je cca 3 stopy široká (0,9m) a 6 stop vysoká (1,8m) dle průměrné výšky obyvatel.

Dveře „Fusuma“ byly obvykle pomalovány přírodními motivy, jako jsou např. obrazy horské krajiny, lesů a zvířat, v barvě bílé, černé nebo barevné, často malované na stříbrném nebo zlatém pozadí. „Fusuma“ se posouvá po dvou dřevěných kolejnicích, po horní  „Kamoi“ ( 居) a spodní „Shikii“ (敷居). Tradičně se kolejice ošetřovala voskem pro usnadnění posuvu dveří, v poslední době se do kolejnic vkládá vinylový pás.

Současnost

Rozvoj měst a trhu s byty vedl k obnovení zájmu posuvných systémů pro jejich prostorově úspornou funkci a pro splnění současných designových trendů. Moderní obytné čtvrti mají vyšší nároky na rozložení bytu a využitelnost místností, jako jsou koupelny, skladovací prostory, komory, šatny a prádelny. Použití posuvného systému také řeší tradiční otevírání a zavírání dveří a pomáhá tak vytvořit komfortní, funkční a bezbariérové bydlení.

 

 

Přednosti posuvného systému inspiroval i některé automobilky, aby přijaly podobná řešení u některých modelů automobilů a to zejména ve variantách MPV. V tomto případě se auto stává praktičtějším, protože boční posuvné dveře usnadňují přístup k prostoru pro cestující.

V různých zeměpisných oblastech je stavební pouzdro pro posuvné dveře nazýváno jako rám pro šoupačky, kaslík nebo kapsa pro dveře. Obecně platí, že pouzdro je konstrukce, která umožňuje montáž pouzdra do stěny. Hlavní funkcí pouzdra je určit oblast pro dveře nebo okna a mít tak přesné a vyrovnané otvory, kam tyto výplně zmizí.

Stavební pouzdro je vyráběno z různých materiálů. V současnosti je nejčastěji používaným materiálem pro výrobu stavebních pouzder dřevo nebo pozinkovaný plech.

Pouzdro sestává z kapsy, vodící kolejnice a dorazového dílu. Vodící kolejnice s posuvnými vozíčky zajišťují snadný a lehký posuv dveřních křídel.

Nejrozšířenější typy stavebních pouzder mají vodící kolejnici umístěnou v horní části pouzdra. Pokud je váha dveřního křídla výrazně větší, lze vodící kolejnici umístit ve spodní části pouzdra (tento případ se týká především pouzder pro venkovní použití).

Aby pouzdro bylo považováno za kvalitní a hodnotný produkt, musí splňovat určité požadavky, kterými jsou:

  • robustnost (pevnost) a spolehlivost - po zabudování stavebního pouzdra se stejnou tloušťkou jako stěna, se stává pouzdro integrovanou součástí stěny.
  • odolnost - posuvné vozíčky a vodící kolejnice (posuvný systém) musí umožnit plynulý a lehký pohyb v průběhu doby.
  • životnost - stavební pouzdro by mělo během montáže i v průběhu své životnosti zůstat bez deformací. Jakákoli deformace může způsobit nevyhovující pohyb dveřních křídel. Stavební pouzdro kromě své funkce a svého určení nemění vzhled ani strukturu stěny. Pokud instalujete model pouzdra bez vnějších povrchových úprav, použijte předomítnuté profily, zabrání se tím vzniku trhlin v omítce.
  • snadnou instalaci a údržbu - stavební pouzdro svou funkčností by nemělo zanedbávat potřeby zedníků a obkladačů. Produkt by měl snadno smontovat i  nezkušený řemeslník, tím se usnadňuje instalační fáze. Jakákoli další údržba nebo instalace příslušenství v pozdější době probíhá bez poškození struktury zdi.